ZÁKLADNÍ ŠKOLA KASEJOVICE OSLAVILA 80 LET SVÉ EXISTENCE

V soboru 25. září si kasejovická základní škola připomněla 80. výročí svého založení.

Oslavy 80. výročí založení ZŠ Kasejovice

Její dveře se tak úderem desáté hodiny otevřely široké veřejnosti, která si přišla zavzpomínat na čas strávený ve školních lavicích. Malé i velké návštěvníky školy přivítal její ředitel Jaroslav Viktora společně se starostkou Kasejovic Marií Čápovou. Ti ve svých proslovech promluvili o historii kasejovického školství a o proměnách, kterými škola prošla v uplynulých letech. Poté se návštěvníci vydali na prohlídku po škole zpestřenou programem, který si na tento významný den připravili žáci společně se svými učiteli. V suterénu byly k vidění prostory školní družiny, ve kterých probíhala ukázka výtvarných technik. Hlad návštěvníků mohla zahnat ochutnávka kvalitních potravinářských produktů, se kterými do školy přijeli zástupci Místní akční skupiny MAS Pošumaví. V přízemí školy mohli návštěvníci zhlédnout poutavé divadelní představení Dlouhý, Široký a Bystrozraký, jež si pro ně pod vedením Svatavy Balkové připravili členové recitačního kroužku. V dalších třídách si mohli děti a jejich rodiče pohrát se stavebnicemi, seznámit se s tradičními i netradičními školními pomůckami nebo si poslechnout trochu muziky v podání žáků kasejovické pobočky Základní umělecké školy Nepomuk. Zapomenuto nebylo ani na nejmenší děti, kterým byl po celou dobu k dispozici dětský koutek.
V prvním patře školní budovy čekaly na návštěvníky další dvě pohádky. Perníkovou chaloupku zahrály žákyně dramatického kroužku, který po celý loňský školní rok vedla Pavlína Jandošová. Snow white neboli Sněhurku si pod vedením Ivety Flajšmanové připravili žáci 8. a 9. ročníku poněkud netradičně, neboť se hrálo v anglickém jazyce. Na své si přišli také stoupenci výtvarného umění, pro které byly připraveny ukázky keramických výrobků jak hotových, tak připravených k vypálení či přežehu. Zájemci o práci s keramickou hlínou či hmotou si mohli vyzkoušet zhotovit jednoduchý výrobek.
Pro příznivce přírodních věd byla připravena učebna, ve které probíhalo poznávání rostlin a živočichů a mikroskopování. Kromě klasických mikroskopů zde byl k vidění moderní videomikroskop. Své znalosti z anglického jazyka, literatury a historie si mohli návštěvníci školy prověřit prostřednictvím rozmanitých testů, kterési pro ně přichystali učitelé jednotlivých předmětů. Po celou dobu prohlídky školy bylo možné zhlédnout prezentaci o kasejovické základní škole nebo zalistovat ve školních kronikách. V cvičné kuchyni bylo všem k dispozici občerstvení v podobě kávy, čaje, chlebíčků a zákusků.
Vyvrcholením oslav 80. výročí založení kasejovické základní školy byl koncert absolventů kasejovické pobočky Základní umělecké školy Nepomuk, který se konal v sále kulturně-společenského centra v budově staré školy na náměstí. Na koncertě zazněly písně v podání Ivety Chárové, Terezy Sudové, Dany Zoubkové, Michaely Dlouhé, Markéty Průchové, Jana Čápa, Václava Zoubka, Jiřího Šulce a Jana Klímy. Koncert, kde hudbu a zpěv střídalo mluvené slovo, byl důstojným zakončením školních oslav, kterými si kasejovická škola připomněla osm desetiletí své existence.
Štěpánka Löffelmannová

Autor článku: Štěpánka Löffelmannová