Žáci navštívili terezínskou Malou pevnost

V rámci udržitelnosti projektu Poznáváme svůj kraj, který škola realizovala v letech 2009-2011, se žáci vydali na exkurzi do Ústeckého kraje.

Ve čtvrtek 26. září navštívili žáci 7., 8. a 9. třídy kasejovické základní školy Terezín. Cílem návštěvy tohoto městečka byla prohlídka Malé pevnosti a Muzea ghetta. Malou pevnost nechal na konci 18. století vybudovat císař Josef II. a pojmenoval ji po své matce Marii Terezii. Tato pevnost nebyla nikdy vojensky využita. Již v 19. století však pevnost sloužila jako vězení. Za první světové války zde byl vězněn Gavrilo Princip, který 28. června 1914 spáchal v Sarejevu atentát na následníka rakouskouherského trůnu Františka Ferdinanda ďEste a jeho manželku Žofii Chotkovou.

Během druhé světové války se terezínská Malá pevnost neblaze zapsala do dějin jako vězení pražského gestapa pro politicky nepohodlné osoby. V letech 1940-1945 prošlo tímto vězením na 32 000 zatčených, z toho 5000 žen. Lidé zde umírali v důsledku katastrofálních životních podmínek a nemocí. Za trest byli do Malé pevnosti posíláni Židé z vlastního terezínského ghetta, pro něž pobyt zde měl stejnou funkci jako vyhlazovací tábor.

Po prohlídce Malé pevnosti se žáci přesunuli do bývalého terezínského ghetta. Tato část Terezína sloužila k shromažďování Židů. Jako „nový domov“ jim obvykle sloužila rozlehlá kasárna. Odtud byli Židé transportováni do vyhlazovacích táborů. Ve městě si žáci prohlédli krematorium a Muzeum ghetta, kde zároveň zhlédli zajímavý filmový dokument o historii a životě v terezínské pevnosti. Návštěva Terezína byla velice poučná, žáci blíže poznali místo, kde se odehrály velice kruté události našich dějin. Exkurze proběhla v rámci udržitelnosti projektu Základní školy Kasejovice Poznáváme svůj kraj, který škola realizovala v letech 2009-2011.

terezin

Publikováno: 30.09.2013