Společný výlet 6. a 9. třídy

Žáci se vydali do věku středověkých rytířů a starých Keltů.

V historickém duchu se nesl školní výlet, na který se vydali žáci šestého a devátého ročníku společně se svými učitelkami. Neputovali sice pěšky či na koních, ale autobusem, který je dovezl k první zastávce putování – na hrad a zámek Velhartice, který patří mezi nejkrásnější šumavské hrady. Historie hradu spadá do 12. a 13. století, kdy ho začal budovat Bohumil z Budětic. V jeho práci pokračovali věrní komorníci krále a císaře Karla IV. Bušek starší a jeho syn Bušek mladší z Velhartic.

Cílem návštěvy Velhartic byla prohlídka hradního komplexu, při které se žáci dozvěděli, jak se žilo lidem z jednotlivých vrstev středověké společnosti, jak probíhala vlastní stavba hradu a jakou měl původní funkci. Žáci se např. dozvěděli, že zcela ojedinělým architektonickým prvkem tohoto hradního areálu, který bychom jen těžko hledali u jiného evropského hradu, je kamenný most dlouhý 32 m, široký 3m a vysoký téměř 10 m se čtyřmi lomenými oblouky na masivních válcovitých pilířích. Součástí rozlehlého hradního areálu je malý skanzen tvořený stavbami lidové architektury, jež si žáci rovněž prohlédli.

Druhou zastávkou školního putování bylo horské středisko Prášily, jež v minulosti patřilo k významným sklářským centrům. Zde žáci navštívili nejvýše položenou botanickou zahradu v České republice (875 m. n.m.). Opomenuta nebyla ani prohlídka bizonů amerických, jež se pasou v ohradě v těsné blízkosti prášilského ráje rostlin. Poté už na žáky čekal věk Keltů, do kterého vnikli hned za branou místního Archeoparku. Poutavé vyprávění průvodce seznámilo mladé návštěvníky s životem starých Keltů. Sami si pak mohli vyzkoušet rozdělat oheň, udržovat ho pomocí měchu, namlít mouku, razit minci, skolit divočáka, vyřešit vědomostní kvíz o Keltech či vyzvat svého kamaráda na souboj.

Třetí zastávkou výletu bylo město Sušice. Zde se žáci již naplno vrátili do současnosti. Hodinku rozchodu tak strávili nejen prohlídkou města, ale také nakupováním. A tak se spokojeni a plni zážitků mohli vrátit zpátky do Kasejovic.

Autor článku: Štěpánka Löffelmannová

Publikováno: 27.06.2012

Aktualizováno: 02.12.2019