Říjen 2013 na 1. stupni ZŠ Kasejovice

Podzim přinesl nejen opětovné školní povinnosti ale i spoustu akcí, které školní výuku pěkně zpestřily.

Po krásných letních prázdninách, dlouhé době slunce a odpočinku jsme 2. září nastoupili do dalšího školního roku 2013/2014. Zopakovali jsme si, co všechno už umíme z předchozích ročníků, přivítali jsme mezi námi nejmladší kamarády prvňáčky a nastala nám „tvrdá“ práce v podobě učení, úkolů a povinností. Než jsme se nadáli, byl tu říjen a s ním i spousta akcí, které nám školní výuku pěkně zpestřily.

V úterý 8. října se žáci 3. a 4. třídy vypravili do Horažďovic na exkurzi. Obě dvě třídy se postupně zúčastnily výukového programu v Přírodovědné stanici DDM. Třeťáci si povídali o tom, jak to chodí v lese, jak má správný les vypadat, kdo v něm žije a k čemu nám je vlastně les dobrý. Čtvrťáci si pak povídali o koloběhu vody, k čemu nám voda slouží a kdo všechno v ní má svůj příbytek. Druhým cílem naší výpravy bylo horažďovické muzeum, kde nás čekala interaktivní dílna Návrat k tradicím. Přenesli jsme se o několik desetiletí do minulosti a mohli jsme si vyzkoušet, jak se česala a spřádala vlna, jak se tkalo na tkalcovském stavu, jak se vyráběly dřevěné lžíce. Děti si zasoutěžily o nejpovedenější dřevěnou hoblinku a vítězové si odnesli krásnou odměnu - opravdovou ručně dělanou dřevěnou lžičku. Všichni jsme odjížděli domů spokojení a plní nových zážitků a zkušeností.

V pátek 11. října se prvňáčci a druháci vypravili do divadla Alfa Plzeň na představení Otesánek. Malí diváci shlédli krásné představení plné legrace, ale také poučení. Pro všechny to byl velmi pěkný kulturní zážitek.

V pondělí 14. října vyjeli čtvrťáci a páťáci vyzkoušet své cyklistické dovednosti na dopravní hřiště do Blovic. Procvičili si teoreticky i prakticky, jak se mají správně chovat chodci i cyklisté. Na hřišti bylo sice některým chladno, ale stejně tak s chladnou hlavou děti správně řešily dopravní situace, které je na hřišti zastihly. Pro páťáky to byla především příprava na jarní návštěvu dopravního hřiště, při které se budou snažit získat svůj vlastní cyklistický řidičský průkaz.

V zajetí internetu, facebooku, vandalismu a různých nebezpečí, která na nás každý den číhají, jsme se ocitli v pátek 18. října, kdy jsme všichni z 1. stupně navštívili v naší tělocvičně Divadlo VeTři. Díky vtipným, ale zároveň velmi názorným a poučným scénkám jsme si uvědomili, jak je nebezpečné se přátelit s neznámými lidmi po internetu, proč bychom neměli nikomu posílat své fotografie a jak bychom měli správně trávit svůj volný čas bez toho, abychom porušovali zákony. Všem se nám divadlo moc líbilo a odnášeli jsme si spoustu důležitých informací.

Říjnové akce završila drakiáda, kterou uspořádali patroni z 8. třídy pro své svěřence z 1.třídy. Ve středu 23. října se všichni společně s p. učitelkami Zoubkovou a Löffelmannovou vypravili na louku za Kasejovice, kde pouštěli draky, soutěžili a užívali si společné chvíle. Pro patrony byla drakiáda jistě náročným atletickým výkonem, když pomáhali všem drakům k tomu, aby pěkně létali. Všichni si společné dopoledne užili, prvňáčci si odnášeli pamětní listy a sladké odměny a určitě se už teď všichni těší na další společnou akci.

Autor článku: Jana Minaříková

Publikováno: 01.11.2013