Předvánoční čas

Poslední dny roku 2013 na 1. stupni ZŠ Kasejovice

Ani jsme se nenadáli a na dveře nám zaklepal prosinec a s ním spojené přípravy na nejvíc očekávané svátky v roce – Vánoce. Druháci a třeťáci začali od 2. prosince jezdit na plavání do Horažďovic, tudíž se jim čekání na Ježíška o každé pondělí příjemně zkrátilo. Ostatní si už netrpělivě připravovali básničky a písničky, které přednesou Mikulášovi. Ten se k nám i se svým početným doprovodem v podobě krásných andílků i hrůzostrašných čertů přišel podívat ve čtvrtek 5. prosince. I těm nejstatečnějším a nebojácným došel smích, když na chodbě zarachotily řetězy a čerti s Mikulášem otevřeli dveře tříd. Nakonec si ale čerti nikoho do pekla neodnesli, zlobilové slíbili, že své hříchy napraví a všichni dostali za odměnu balíček plný dobrot.

Vánoce nám po celý prosinec připomínal na chodbě 1. stupně krásně ozdobený stromeček, který do tmy nádherně zářil a sliboval nám, že Ježíšek už je opravdu blízko. Na prodejní vánoční výstavě, která se konala 13. prosince, si mohli jak žáci, tak i široká veřejnost přijít prohlédnout a koupit si krásné vánoční dekorace, různá přáníčka a drobnosti, kterými si i doma připomněli nadcházející svátky.

V úterý 17. prosince vyrazila 3. a 4. třída do plzeňského divadla Alfa na představení „Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni“, kterou mnozí znali jako večerníček. Divadelní představení nám nabídlo krásnou pohádku plnou hudby, zpěvu, legrace a zároveň také poučení. Jako bonbónek na závěr nás zaměstnanci divadla seznámili s tím, jak vše v divadle funguje, co se dá při představení dělat s lidským hlasem, jak vypadá úplná divadelní tma a s dalšími zajímavostmi. Nakonec jsme se podívali do dílny, kde vznikají jednotlivé loutky a jejich kostýmy a vyslechli si velmi zajímavé vypravování o zrození a životě jednotlivých divadelních loutek.

Poslední předvánoční den se už po chodbách linula vůně cukroví, pod stromečky ve třídách se objevily drobné dárečky a všechny děti si užily vánoční besídky ve svých třídách. Společně jsme se pak sešli na chodbě, kde třeťáci zazpívali dvě vánoční písně jako své přání pro všechny spolužáky a paní učitelky. Koledy Nesem vám noviny, Pásli ovce valaši a Štědrej večer nastal jsme si už poté zazpívali všichni společně. Krásnou atmosféru přitom doplnila děvčata, která nás doprovodila na příčné a zobcové flétny.

Tím jsme příjemně zakončili starý rok 2013 a do nového roku 2014 přeji všem žákům, kolegům a přátelům školy hlavně pevné zdraví, hodně štěstí, lásky, pohody a radosti.

Fotografie z mikulášské nadílky si můžete prohlédnout zde www.zskasejovice.cz/cs/udalosti/vanocni-nadilka-v-1-tride/R10-A972/

Autor článku: Jana Minaříková

Publikováno: 29.12.2013