Ohlédnutí za podzimem roku 2012

Co všechno zvládli žáci prvního stupně ZŠ Kasejovice na začátku školního roku 2012/2013.

Starý kalendářní rok končí a nový začíná. V tomto období mnozí z nás rekapitulují, co nového nám uplynulý rok dal, či vzal. Pojďme se také poohlédnout za činností žáků prvního stupně základní školy.

Krom vyučování se vedení školy i třídní učitelé snaží nabídnout žákům pestrou paletu různých aktivit.

Již druhý zářijový týden zahájili žáci první až třetí třídy plavecký výcvik v horažďovickém bazénu. Někteří se zde plavat teprve učili, jiní své plavecké dovednosti zdokonalovali. Většina dětí se na plavecký výcvik těšila, našlo se však i pár jedinců, kteří se vody báli. Tato skutečnost se však po pár lekcích zlomila a na konci kurzu (v polovině listopadu) bylo všem „želvám, kapříkům i delfínům“ smutno, že už příští pondělí „nevyrazí“.

V září žáci druhé třídy navštívili místní knihovnu. Poslechli si zajímavé vyprávění paní Dany Matějovské o pracovní náplni knihovnice i řazení knih v knihovně. Také zde nabrali inspiraci k výběru knih pro svůj první čtenářský deník.

Jak již bylo řečeno, čtvrtá a pátá třída se nezúčastnily plaveckého výcviku. Žáci těchto tříd byli pro změnu na celý den vysláni na dopravní hřiště do Blovic, kde si připomněli základní dopravní předpisy.

Celý první stupeň na podzim navštívil sklárnu v Bělčicích, kde se hlavně žáci vyšších ročníků dozvěděli podrobnosti o práci skláře. Většina žáků i učitelů si ve sklárně zakoupila krásné upomínkové předměty či dárečky k Vánocům.

Již v říjnu děti z druhé až páté třídy zahájily přípravu na vystoupení u příležitosti setkání důchodců. Jednotlivé třídy zvolily opravdu pestrý repertoár – od básniček, písniček, tanečků, představení pohádkových postav, dramatizace pohádky až po světovou módní show.

Koncem listopadu žáci prvního stupně absolvovali přednášku k projektu „Zdravé zuby“, kde se mimo jiné přiučili správné dentální hygieně.

V prvním prosincovém týdnu žáci první až čtvrté třídy navštívili kulturně společenské centrum, kde Divadélko pro školy z Hradce Králové sehrálo představení Nová dobrodružství veverky Zrzečky. Pro žáky vyšších ročníků si herci připravili „Divadelní cestopis, aneb Evropou od renesance po realismus“, v jejímž rámci humorně ztvárnili krátké pasáže z nejznámějších světových divadelních her – kulturním střediskem tak zněl např. Shakespeare či Molière.

5. prosince nás již tradičně navštívil svatý Mikuláš s čerty a anděly. O dva dny později se tak jako každoročně konala veřejná Vánoční výstava, na níž představili své rukodělné výrobky žáci celé kasejovické školy.

V naší rekapitulaci nesmíme zapomenout na poslední školní akci roku 2012, jíž bylo vánoční vystoupení žáků školní družiny na obecním úřadu.

Doufejme, že zmíněné aktivity udělaly radost nejen žákům a učitelům ZŠ Kasejovice, ale též přispěly k dobré náladě všech občanů Kasejovicka.

Autor článku: Marie Sekáčová

Publikováno: 03.01.2013

V pátek 19. října 2012 jsme se vydali na exkurzi do sklárny Bělčice. V 8.30 jsme nastoupili do autobusu a vydali se na cestu. Cestou jsme viděli spoustu zajímavostí. Paní učitelka nám o každé z nich něco řekla. Nejvíce nás zaujala meteorologická stanice v Kocelovicích.

Náměstí v Bělčicích bylo moc krásné. Když jsme dojeli ke sklárně, vešli jsme na dvůr a zatím co si sklárnu prohlíželi druháci, my páťáci jsme si prohlíželi bonsaje. Bonsaje jsou malé stromky, které se pěstují v květináčích.

Když si druháci sklárnu prohlédli, přišla řada na nás. Na trámech tu bylo spoustu starobylého nářadí z 19. a 20. století. Viděli jsme, jak se vyrábí skleničky, které vypadají jako ze stře-dověku. Nejdříve se nabere kus roztavené sklářské hmoty na píšťalu a do té se pak začne foukat a točit se s ní. Vyfoukne se kulička, která se strčí do namočené formy. Poté se do píšťaly zase fouká a stále točí, dokud se hmota nevytvaruje podle formy. Pak dá sklář znamení svému pomocníkovi, který formu otevře. Vyfouklé skleničky se musí dát do druhé pece, kde se pomalu ochlazují.

My páťáci jsme sklářskému mistrovi dávali různé otázky a psali si zápisky. Dozvěděli jsme se, že sklo se vyrábí z křemičitého písku, vápna a sody. Ve sklářské peci je teplota 1200 – 1300 °C. Sklářské formy jsou z bukového dřeva a musí se před použitím máčet ve vodě. Sklo se barví různými kovy – např. modrá je kobalt a nejdražší je červená, protože se barví zlatem.

Ve sklárně bylo hodně hezkých suvenýrů, jako např. skleničky, džbány, těžítka, ptáčci, želvičky, skoro každý z nás si koupil něco na památku.

Jak čas utíkal, museli jsme se vydat na cestu zpět. Zápisky se nám ve škole hodily – v pondělí jsme psali test o výrobě skla, ze kterého půlka třídy dostala jedničku.

Ve sklárně se nám všem líbilo, rádi bychom tam jeli i podruhé.

Žáci 5. třídy ZŠ Kasejovice Adam Štěpánek, Jakub Löffelmann, Jakub Dlouhý, Anna Fialová a Markéta Merhoutová