Naši žáci opět v Příbrami

Žáci ZŠ Kasejovice zavítali v pátek 12.5. po delší době opět do příbramského divadla na adaptaci slavného románu F.S. Fitzgeralda Velký Gatsby.

Díky umístění vstupenek v prvních řadách se žáci ocitli přímo v centru dění. Příběh zachycuje Ameriku 20. let minulého století, které vládne jazz, bohatství, velkolepé večírky plné alkoholu, uvolněná morálka. “Americký sen” představuje i Jay Gatsby, který - kdysi chudý - ukončil vztah s bohatou Daisy, následně udělal vše, aby zbohatl a svět mu ležel u nohou. Doufá, že teprve teď získá svou Daisy, což ale není tak snadné. Do tohoto podivného světa bez morálky a zásad se rozhodně nehodí každý, příkladem toho je Nick Carraway, který diváky příběhem provází.

Představení bylo sice delší, ale rozhodně zdařilé, chvíli vážné, jindy úsměvné či dokonce lekající diváky (při nečekaném výstřelu z pistole by diváci v prvních řadách skoro zalehli).  Hercům se podařilo skvěle vykreslit charakter postav, zachytit atmosféru doby, které vládnou peníze a iluze. Na rozdíl od filmu to tvůrci zvládli pouze v sestavě několika herců a za použití jednoduchých kulis, které byly mnohdy symbolické a  vtipné, např. auto měnící se na pohodlnou pohovku, luxusní dům, benzinová pumpa.

Žáci byli nadšeni zejména ze skvělého hereckého obsazení, většinu herců totiž znali z televizních seriálů. Zazářili zde Jaromír Nosek v roli Gatsbyho, Milan Ligač jako chudý Nick Carraway, Lenka Zahradnická coby rozmazlená Daisy, Roman Štabrňák jako její nevěrný bohatý manžel, Anna Fixová jako zhýčkaná hráčka golfu a další. Ačkoli myšlenkově náročnější představení, tento divadelní kousek rozhodně stál za zhlédnutí.

Autor článku: Mgr. Iveta Flajšmanová

Publikováno: 21.05.2017