Kulturní květen v základní škole

V měsíci květnu odstartovalo nejen krásné počasí, ale pro žáky 1. stupně také spousta zajímavých akcí. V úterý 6. května jsme si připomenuli výročí osvobození československého státu po 2. světové válce. Na náměstí jsme vyslechli projev paní starostky, státní hymnu a pak už jsme obdivovali vystavená vojenská historická vozidla, se kterými přijeli členové klubu přátel 4. obrněné divize. Ochotně zodpověděli zvídavé otázky dětí, dovolili jim prohlédnout si vozy a jejich vnitřní vybavení. Zejména chlapci si zde přišli na své a stali se alespoň na chvíli statečnými vojáky.

Hned poté jsme se přesunuli na divadélko z Hradce Králové, které za námi přijelo s představením „Pohádky ze statku“. V několika krátkých příbězích ze statku se ukázalo, že dobro vždycky vítězí nad zlem. Pohádky byly veselé a plné vtipných písniček a situací, že jsme se smáli od začátku do konce. Na další představení se budeme moc těšit.

Pro prvňáčky nastal velký den ve středu 7. května. Proběhla u nich třídní slavnost „Jsem čtenář“, na kterou pozvali své rodiče, aby jim mohli ukázat, jak krásně se naučili číst. I přes drobnou nervozitu se všem podařilo krásné přečíst svůj text a rodiče i žáci měli velkou radost ze svých hezkých výkonů. Za odměnu si děti odnesly diplom „Jsem čtenář“ a z rukou svých patronů převzali jako dárek trávníčka, kterého si doma vypěstují. Držíme prvňáčkům pěsti, aby jim všechny školní povinnosti šly tak dobře, jako čtení.

Ve středu 14. května se v sále kulturně společenského centra konala tradiční školní akademie. Žáci si pro své maminky, babičky, tatínky a další blízké připravili písničky, básničky, veselé scénky, taneční vystoupení, hudební čísla i anglické divadlo. Nervozita se sice dostavila, ale všichni své vystoupení zvládli bez chybičky a svým nejbližším tak připravili krásné odpoledne.

Čtvrťáci a páťáci si 19. května vyzkoušeli své cyklistické dovednosti. Na dopravním hřišti v Blovicích na ně čekala dráha, kterou museli perfektně projet, dodržovat všechny předpisy, rozpoznávat dopravní značky. V teoretickém testu si pak ověřili, zda opravdu všechna cyklistická pravidla znají a uměli by je použít. Polovina žáků pátého ročníku si po úspěšném splnění testu vysloužila svůj vlastní řidičský průkaz.

Ve středu 28. května se žáci 1. -  4. třídy vydali na společný výlet do Švihova. I když nám počasí od samého rána nepřálo, nenechali jsme se odradit a výlet si hezky užili. Na hradě nás čekalo divadélko o dvou rytířích, kteří bojovali každý za svou čest a slávu. Do představení zapojili i diváky z publika, a tak se dva naši chlapci stali pážaty rytíře Dobroslava. Na hradě nás dále čekala ukázka středověké hudby, při které si děti vyzkoušely hru na různé hudební nástroje a s několika novými nástroji se také seznámily. V další části programu jsme se pokusili dobýt středověký hrad pomocí dělových koulí, sestřelit kuší nepřítele z hradních hradeb, poskládat erby měst a useknout hlavu Turkovi. Středověké hry děti moc bavily. Poslední částí programu byla prohlídka samotného hradu, ve které jsme se dozvěděli spoustu zajímavých historických údajů o hradu a jeho majitelích. Po prohlídce hradu jsme pokračovali do Klatov a se zájemci jsme vystoupili na Černou věž. Přestože počasí nebylo ideální a na ochozu věže jsme pěkně zmokli, i tak byl výhled z 81 metrů vysoké věže moc hezký. Z výletu jsme se vrátili sice unavení a promoklí, ale plní báječných zážitků, na které budeme rádi vzpomínat.

Autor článku: Jana Minaříková

Publikováno: 01.06.2014