Kasejovičtí žáci poznávali bavorské sousedy

Na začátku října se čeští žáci vydali do německého Zwieselu, kde poznávali historii a přírodu a vzájemné prolínání a ovlivňování české a bavorské kultury.

Poznávat naše bavorské sousedy bylo hlavním cílem dalšího ročníku projektu „Kasejovice – Zwiesel“, který Základní škola Kasejovice zrealizovala v rámci dotačního programu Plzeňského kraje Podpora mezinárodní spolupráce v oblasti mládeže a spolufinancování mezinárodních studijních programů v roce 2012.

První část projektu se odehrála v bavorském městečku Zwiesel, kam se kasejovičtí žáci vypravili ve dnech 2. – 4. října. Hlavním posláním této návštěvy bylo seznámit se s kulturou, zvyky, tradicemi, historií a přírodními zajímavostmi na druhé straně naší hranice. Během svého pobytu v Bavorsku poznali žáci a jejich učitelé nejen Zwiesel, ale také Pasov. Zde se žákům naskytl netradiční pohled na historické centrum města z vyhlídkové lodi, kterou pluli po třech řekách – Dunaji, Innu a Ilzu. Další památky si prohlédli při procházce po pasovské pěší zóně. Neméně zajímavý byl výlet na nejvyšší horu Bavorského lesa Velký Javor (1456m), odkud se žákům naskytly nádherné výhledy na bavorskou a českou část Šumavy.

Druhá část projektu se realizovala v kasejovické základní škole, kterou 23. října navštívili bavorští žáci se svými učiteli. Zde pro ně byl připraven pestrý program, v rámci kterého si žáci prohlédli školu, sehráli přátelské fotbalové utkání a vyrobili keramický kachel. Po obědě odjeli žáci do nedaleké Blatné, kde si prohlédli zámecký park s daňky. Po návratu do Kasejovic se bavorští žáci rozloučili se svými českými kamarády a vydali se na zpáteční cestu do Zwieselu.

Během obou návštěv měli jak kasejovičtí, tak bavorští žáci příležitost poznávat a porovnávat historii, přírodu, zvyky a tradice a uvědomit si tak vzájemné prolínání a ovlivňování české a bavorské kultury.

Autor článku: Štěpánka Löffelmannová

Publikováno: 31.10.2012