Kasejovičtí žáci navštívili pražské židovské město

V rámci udržitelnosti projektu "Poznáváme svůj kraj" vyrazili žáci 6. a 7. třídy do Prahy.

V úterý 27. listopadu navštívili žáci 6. a 7. třídy Základní školy Kasejovice Židovské muzeum v Praze. Zde pro ně byl připraven zajímavý interaktivní program na téma Tradice a zvyky Židů. Po krátké úvodní přednášce se žáci rozdělili do skupin, ve kterých se pod vedením lektorky a na základě předložených materiálů seznamovali s jednotlivými židovskými zvyky a tradicemi. Získané zkušenosti následně prezentovali svým spolužákům. Společně se tak dozvěděli, jaké významné události doprovázejí členy židovské komunity v průběhu života, jaké svátky Židé slaví a čím se liší od tradice křesťanské, jak vypadá židovská domácnost a další. Po skončení interaktivního programu byla pro žáky připravena prohlídka vybraných objektů pražského židovského města. Konkrétně se jednalo o Staronovou synagogu, ve které se dodnes slouží bohoslužby, Pinkasovu synagogu a Starý židovský hřbitov. Pinkasova synagoga představuje památník obětem holocaustu. Jména 80 000 českých a moravských Židů, kteří se za druhé světové války stali oběťmi nacismu, byla v letech 1992-1996 ručně napsána na stěny synagogy. V horní části Pinkasovy synagogy si mohli žáci prohlédnout expozici dětských kreseb z Terezína.

Starý židovský hřbitov dokládá početnost dřívější židovské komunity v Praze. Žáci se dozvěděli, že byl založen v polovině 15. století a svému účelu sloužil až do roku 1787. Při prohlídce hřbitova byli žáci seznámeni s tím, co všechno lze z židovského náhrobku vyčíst, a byli upozorněni na náhrobky významných židovských osobností. K nim bezesporu patřil náboženský učenec a pedagog rabi Jehuda ben Becalel, zvaný rabi Löw (†1609), kterého žáci většinou znají v souvislosti s vyprávěním o umělé bytosti – golemovi, či renesanční učenec, historik, matematik a astronom David Gans (†1613).

Při procházce Prahou si žáci prohlédli Václavské a Staroměstské náměstí, orloj na Staroměstské radnici, Dům U Kamenného zvonu, Týnský chrám, Celetnou ulici, Obecní dům, Prašnou bránu a byli upozorněni na budovu Národního muzea. Exkurzi zrealizovala Základní škola Kasejovice v rámci udržitelnosti projektu „Poznáváme svůj kraj“, který ukončila k 31. prosinci loňského roku.

Publikováno: 29.11.2012