Duben 2013

Jarní události na prvním stupni ZŠ Kasejovice

Duben byl pro všechny žáky 1. stupně ve znamení třídění různých odpadů. Žáci pilně sbírali víčka od plastových lahví, použité baterie i starý papír. Materiálu, který děti shromáždily, se sešlo víc než dost. Tím jsme udělali první krok k nadcházejícímu Dni Země, kdy bychom se měli k naší planetě chovat vstřícně a šetrně, ochraňovat ji.

Ještě než jsme se pustili do ekologických aktivit, čekal nás 9. dubna hudební program o světovém rocku. Pánové Milan Parnahaj a Josef Šlik rozezpívali celý sál kulturního centra svými melodickými ukázkami rockové hudby, seznámili nás s vývojem světo-ého a českého rocku v průběhu 20. století a nakonec si i žáci sami vyzkoušeli, jak se dá složit vlastní písnička. Dva odvážlivci si pak na vlastní kůži zažili, jaký je to pocit stát na jevišti a zpívat před plným obecenstvem. U programu se pobavili jak nejmladší žáci, tak i „ostřílení“ znalci hudby z 5. třídy a všem se nám program velmi líbil.

Ve čtvrtek 18. dubna se konal na 1. stupni Den Země. Prvňáčci zahájili tento den ekologickým programem Tonda obal, prostřednictvím kterého si na interaktivní tabuli vyzkoušeli třídění odpadů. Poté se vypravili na vycházku, při které sledovali kontejnery na tříděný odpad, došli se podívat na čističku odpadních vod a sběrný dvůr.

Druhá a pátá třída se společně vydaly na vycházku do blízkého okolí. Páťáci připravili pro druháky zábavné úkoly, které po cestě plnili. Zopakovali jsme si násobilku, zazpívali písničky, navštívili jsme židovský hřbitov. Cestou jsme pozorovali rašící jarní přírodu. Bohužel jsme také na mnoha místech zjistili, že se lidé k přírodě chovají dost nešetrně, odhazují odpadky a tvoří nepovolené skládky. Na konci našeho putování jsme dorazili do Újezda u Kasejovic, kde na nás čekal schovaný poklad. Všichni si v něm našli sladkou odměnu za splněné úkoly.

Třetí a čtvrtá třída se také společně vypravily na procházku s pozorováním přírody. Čtvrťáci př-pravili pro třeťáky zábavné úkoly a po cestě se snažili vyrábět směrové šipky pomocí přírodních materiálů. Děti viděly kachny, přilétající čápy, pozorovaly ještěrku, určovaly jarní květiny a stromy. Setkaly se také s nesprávným chováním lidí, kteří ničí přírodu odhazováním odpadků a zakládáním nepovolených skládek. Na konci vycházky je také čekal poklad plný dobrot. Počasí nám všem přálo, strávili jsme krásný den na čerstvém vzduchu a zjistili, že bychom se všichni měli k přírodě a naší planetě chovat lépe, než to dosud děláme.

Ve čtvrtek 25. dubna se žáci zúčastnili MCDonald´s cupu Žinkovech. I přes parné počasí se žákům 1. – 3. třídy podařilo získat hezké 4. místo, žáci 4. a 5. ročníku obsadili krásné 2. místo a postoupili tak do dalšího kola, které se bude konat 15. května. Máme velkou radost, že se našim fotbalistům zápasy podařily a držíme jim pěsti do dalších utkání.

Autor článku: Jana Minaříková

Publikováno: 30.04.2013