Do školních lavic s úsměvem

a s negativním testem zasedli žáci Základní školy Kasejovice

Prvním zářijovým dnem začal nejen nový školní rok, ale i tři naplánované termíny testování žáků na základní škole. Žáci se po krátkém přivítání museli prokázat negativním testem na covid-19, který podstoupili na půdě školy.

Většina testováním prošla 1. září, prvňáčci se otestovali za doprovodu rodičů o den později. Všichni pak podstoupili další test 6. a 9. září. Některé děti si přinesly výsledky testů z veřejných testovacích míst nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Ty se pak testování ve škole zúčastnit nemusely. U všech provedených antigenních testů byly výsledky negativní.

Žáci, kteří by se nenechali testovat ani by nedoložili jinak bezinfekčnost, musí nosit roušku či respirátor i při výuce, nesmí cvičit v tělocvičně a zpívat. Pokud by i takovéto nařízení odmítli, nebudou se moci účastnit prezenční výuky. Učitelé se však s žádnými problémy jako odmítáním roušek či testů nesetkali. Navíc žáci a učitelé pečlivě dodržují přísnější hygienická opatření, například častější používání dezinfekce nebo větrání. Na chodbách či v šatnách jsou navíc povinné roušky, při výuce nikoliv.

Všichni mají ještě na paměti minulý školní rok, kdy všichni – žáci, učitelé i rodiče čelili mnoha výzvám. Najednou se muselo učit úplně jiným způsobem, na který nebyl nikdo zcela připraven. Žákům chyběli spolužáci a vrstevnické kontakty, které jsou pro ně nesmírně důležité. Zakázaly se kroužky, skončilo organizované sportování. Všichni se toho museli hodně naučit, ale ani ten nejlepší distanční učitel nenahradí chybějící lidský kontakt naživo.

Proto všichni doufáme, že začínající školní rok nebude tak náročný jako minulý. K tomu nám přispěje zodpovědný přístup a dodržování předepsaných hygienických pravidel. Nyní je tedy opět čas čelit novým výzvám a zahájit letošní školní rok, který, jak si všichni přejeme, bude plný nových poznatků a příjemných zážitků.

Autor článku: Mgr. Veronika Havlíková

Publikováno: 27.09.2021