Divadélko pro školy hrálo španělské dramatiky

V pátek 25. ledna se žáci druhého stupně naší školy opět setkali s herci oblíbeného Divadélka pro školy Hradec Králové.

Tentokrát divadelníci přijeli do Kasejovic s literárním programem nazvaným Don Quijote a ti druzí aneb Zlatý věk španělské literatury. Protagonisté Vít Troníček a Michal Moravec se tentokrát zaměřili na španělskou tvorbu období pozdní renesance a doby barokní. Mladí diváci tak nahlédli prostřednictvím ukázky z divadelní hry Vzbouření v blázinci pod pokličku divadelní tvorby renesančního dramatika Lope de Vegy. Téma z prostředí života obyčejných lidí přiblížila žákům ukázka z divadelního kousku Zbožná Marta, jehož autorem je Tirso de Molina. Španělskou literární tvorbu z doby baroka zde zastupovala ukázka ze satirického románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha spisovatele Miguela de Cervantese y Saavedry.

Ve všech třech ukázkách předvedli herci vynikající výkony, žáci se po celou dobu představení výborně bavili, někteří z nich měli příležitost si s herci přímo zahrát. Jednotlivé ukázky byly uvedeny odborným výkladem o autorech, doplněným o historické souvislosti. Žáci tak měli jedinečnou příležitost seznámit se s představiteli španělské literární tvorby, které nebývá v učebnicích literatury vyhrazen příliš velký prostor, a pochopit, že dějiny Španělska netvoří jen zámořské plavby zahájené na konci 15. století.

Divadélko pro školy hrálo španělské dramatiky

Autor článku: Mgr. Štěpánka Löffelmannová