HISTORIE ŠKOLY
Historie Základní školy Kasejovice.
Historie kasejovického školství s největší pravděpodobností spadá ještě do doby předhusitské. Vzdělávání dětí zajišťovala v té době především církev. Nejstarší zpráva o kasejovické škole pochází z poloviny 16. století, kdy zde působil učitel Vít. V 17. století měli vzdělávání žáků na starosti dva učitelé. Význam školy ještě více vzrostl po provedení školské reformy Marií Terezií, kdy se školní docházka stala povinnou jak pro chlapce, tak pro dívky. Až do roku 1859 byla kasejovická škola dvojtřídní, později trojtřídní, roku 1873 měla čtyři a roku 1883 dokonce pět tříd.
Původně se vyučovalo v nízké dřevěné budově, která podobně jako jiné kasejovické budovy podlehla velkému požáru, který městečko postihl roku 1791. Poté byla vybudována nová škola. Teprve 24. dubna 1866 byl ve jménu Nejsvětější Trojice položen základní kámen nové školní budovy na kasejovickém náměstí. Do stěny budovy směřující ke kostelu byl zazděn posvěcený kámen s vytesaným letopočtem 1866, do kterého byly umístěny denní listy, peníze a další hodnotné předměty.
Až do roku 1919 plnila kamenná kasejovická škola funkci obecné školy. Teprve potom z ní byla vytvořena škola měšťanská a třídy obecné školy se vyučovaly různě po městě. Prvním ředitelem měšťanské školy byl jmenován Jan Adámek z Blatné. Roku 1923 se obě školy, obecná i měšťanská, spojily a ředitelem obou škol byl jmenován Matěj Šneberg.
Na začátku roku 1929 byla zahájena novostavba měšťanské školy a již 24. srpna 1930 byla tato, na svou dobu největší stavba v Kasejovicích, slavnostně předána veřejnosti. Roku 1939 došlo k znovurozdělení obou škol na obecnou a měšťanskou. Od následujícího roku byl ředitelem obecné školy Bohumil Beran a měšťanské školy Stanislav Němec. Roku 1945 byly obě budovy školy na delší dobu pro žáky uzavřeny. Nejdříve je obsadili uprchlíci z východních států a později americká a československá armáda. Téhož roku přestala být měšťanská škola výběrovou školou a museli ji absolvovat všichni žáci. Ředitelem školy byl v té době jmenován František Hrubec. V roce 1948 došlo k přejmenování škol: obecná škola se jmenuje národní škola a měšťanská škola byla přejmenována na střední školu. Roku 1953 se obě školy opět sloučily v jednu pod názvem základní škola v čele s Josefem Kabátníkem a poprvé i nově jmenovaným zástupcem ředitele Richardem Strnadem. Roku 1968 byla v sousedství školy otevřena nová budova tělocvičny.
O pět let později vystřídal Josefa Kabátníka Jan Trefný. V roce 1975 proběhla na škole rozsáhlá rekonstrukce elektroinstalace a sociálního zařízení, výměna podlah, rozvod vody do tříd, výstavba kotelny a ústředního vytápění. Došlo rovněž k rozšíření sportovního areálu, neboť v bezprostřední blízkosti tělocvičny vzniklo volejbalové a atletické hřiště. Roku 1977 byl jmenován ředitelem Václav Hojsa. První ženou ve funkci ředitele školy se roku 1984 stala Helena Štěpánková, kterou roku 1991 vystřídal Augustin Červený. V druhé polovině 90. let byla v hlavní budově školy provedena plynofikace.
V roce 1999 byla do funkce ředitelky kasejovické základní školy jmenována Jaroslava Ladmanová, která tuto funkci vykonávala do prosince 2008. V květnu 2004 byla zahájena rozsáhlá stavební akce „Přístavba a rekonstrukce školy“ za téměř 50 milionů korun. Ve stejné době byl v blízkosti školy vybudován moderní víceúčelový sportovní areál, který kromě školy využívají nejrůznější sportovní organizace a široká veřejnost.
V lednu 2009 byl ředitelem školy jmenován Jaroslav Viktora, kterého od 1.7.2014 vystřídala současná ředitelka školy Štěpánka Löffelmannová.
Základní škola Kasejovice působí velmi pěkným estetickým dojmem nejen z vnějšího pohledu, ale i ve svém interiéru. Škola má k dispozici dostatečné množství kmenových učeben určených ke vzdělávání žáků obou stupňů školy. Kromě kmenových tříd mají pedagogičtí pracovníci a žáci k výuce k dispozici dvě učebny PC a další dvě odborné učebny. K výuce pracovních činností slouží žákům zámečnická dílna a moderní učebna pro pracovní činnosti (pro práci se dřevem), cvičná kuchyně, školní pozemek a školní zahrada. Ve škole je také k dispozici keramická pec, která je využívána v rámci zájmového kroužku.
Jednotlivé třídy jsou vybaveny klasickým školním nábytkem, třídy na druhém stupni a částečně na prvním stupni jsou vybaveny stavitelnými školními lavicemi a židlemi. Zastaralý školní nábytek je postupně v rámci finančních možností školy nahrazován moderním školním nábytkem. Sedm kmenových tříd je vybaveno interaktivními tabulemi. Další interaktivní tabule je v učebně PC a v cvičné kuchyni.
Sborovny na prvním a druhém stupni jsou vybaveny stolními PC s připojením k internetu, scannerům, tiskárnám a kopírovacím zařízením. Ve sborovnách jsou pracovníkům školy k dispozici tři velkokapacitní tiskárny (dvě černobílé a jedna barevná). Škola disponuje notebooky, které byly pořízeny z finančních prostředků poskytnutých škole z Národního plánu obnovy (NPO) z oblasti podpory A – digipropasti. Z podpory B – digipomůcky je škola vybavena robotickými a programovatelnými učebními pomůckami. Ve školním roce 2023/2024 pořídila škola z finančního prostředků poskytnutých z Národního plánu obnovy 16 kusů tabletů, na podzim 2024 pak dalších 24 ks.
Na dobré úrovni je vybavení jednotlivých kabinetů (kabinet výtvarné výchovy, přírodopisný, fyziky, chemie, zeměpisu, dějepisu, tělesné výchovy a kabinet prvního stupně). Podle finančních možností školy jsou jednotlivé kabinety průběžně dovybavovány moderními učebními pomůckami a zastaralé výukové pomůcky jsou nahrazovány novými.