Žáci obdivovali památky Pasova i svět vnímání v Xperiu

Obdobně jako v předchozích letech zrealizovala kasejovická základní škola v měsíci říjnu projekt „Kasejovice-Zwiesel 2023“.

Ve dnech 11. a 12. října navštívili žáci druhého stupně společně se svými učiteli partnerskou Mittelschule Zwiesel. První den bylo na programu poznávání partnerské školy a výlet do Pasova, kde čeští a bavorští žáci podnikli okružní plavbu lodí, ze které obdivovali historické památky tohoto významného města. Nechyběla ani procházka po prosluněné pěší zóně. Středeční putování zakončila procházka kolem Velkého Javorského jezera, odkud následoval přesun do Železné Rudy.

Druhý den se čeští a bavorští žáci společně vypravili do Xperia ležící ve vesničce Sg. Englmar. Zde zavítali do světa přírodních jevů, které měli možnost poznávat vlastními smysly. Po vysvětlení zákonitosti daného jevu si žáci mohli sami vyzkoušet princip jeho fungování.

O týden později se uskutečnilo přátelské setkání českých a bavorských žáků v kasejovické základní škole. Kromě tradiční prohlídky školy a keramického workshopu navštívili žáci z partnerské školy expozici zaměřenou na historii Kasejovic v prostorách špýcharu. S velkým zájmem si bavorští žáci a učitelé prohlédli vystavené exponáty, vyzkoušeli si krasopis a vyfotografovali se v uniformě legionáře. Společné setkání zakončily partnerské školy ve školní tělocvičně, kde se čeští a bavorští žáci zapojili do sportovně-zábavných aktivit, které si jednotlivá soutěžní družstva náležitě užila.

Prostřednictvím projektu „Kasejovice-Zwiesel 2023“ měli žáci obou škol jedinečnou příležitost osvojit si své dosavadní jazykové dovednosti a poznávat kulturu, historii, zvyky a tradice obou zemí. Na realizaci projektu byly využity finanční prostředky z programu Plzeňského kraje Podpora mezinárodní spolupráce dětí a mládeže v roce 2023.

Autor článku: Mgr. Štěpánka Löffelmannová, ředitelka ZŠ Kasejovice

Autor fotografií: Mgr. Štěpánka Löffelmannová