Kasejovičtí žáci navštívili bavorský Zwiesel

Na podzim roku 2013 navštívili žáci 8. a 9. ročníku společně se svými učiteli partnerskou školu ve Zwieselu.

Na podzim letošního roku zrealizovala Základní škola Kasejovice v rámci programu Plzeňského kraje „Podpora mezinárodní spolupráce v oblasti mládeže a spolufinancování mezinárodních studijních programů v roce 2013“ projekt „Kasejovice – Zwiesel 2013“. Podobně jako v předchozích letech se projekt skládal ze dvou částí. První část projektu se uskutečnila v bavorském Zwieselu, kam se ve dnech 8. – 10. října vydali žáci 8. a 9. ročníku společně se svými učiteli. V těchto dnech měli jedinečnou příležitost poznávat přírodní, historické a umělecké památky Bavorska a seznámit se s fungováním Hauptschule ve Zwieselu, která je partnerskou školou školy v Kasejovicích.

Druhá část projektu se realizovala v Kasejovicích, kam 22. října přijeli žáci z bavorského Zwieselu. Ze strany kasejovické základní školy pro ně byl připraven bohatý program. Nejprve se bavorští žáci věnovali výrobě keramického sluníčka. Poté se v tělocvičně odehrál přátelský turnaj ve fotbalu. Po obědě ve školní jídelně se čeští a bavorští žáci rozjeli do nedaleké Blatné, kde si prohlédli zámecký park s pasoucími se daňky. Následovalo rozloučení a odjezd bavorských kamarádů do Zwieselu.

Cílem tohoto projektu, který Základní škola Kasejovice úspěšně realizuje již několikátým rokem, je zdokonalování se žáků v jazykové oblasti, vzájemné poznávání kulturních, přírodních a historických památek a uvědomit si podobnost kultur na obou stranách česko-bavorské hranice. Jak projekt v Bavorsku probíhal, popsaly žákyně 9. třídy v následujícím článku.

Štěpánka Löffelmannová

zwiesel

Publikováno: 13.10.2013

Výlet do Zwieselu

V úterý 8. října jsme my, dvacet vybraných žáků z 8. a 9. třídy, opět vyrazili na návštěvu naší partnerské školy v německém Zwieselu. Cesta nám rychle uběhla a okolo poledne jsme se již ubytovávali v bungalovech, poté co jsme všechny naše tašky vytáhli do obrovského kopce.

Po odpočinku jsme vyrazili prozkoumat okolí jezera pod Velkým Javorem, dokud nám sluníčko a počasí přálo, což jsme využili k focení. Po návratu na ubytování nás čekala večeře a poté osobní volno.

Druhý den jsme vstávali brzy, protože jsme vyráželi na celodenní výlet do města Regensburg (Řezna). Všechny důležité historické památky a jejich historii nám přiblížila paní průvodkyně, která naštěstí mluvila česky, protože z Čech pochází. Stejně jako památky nás potěšily i nákupy v obchodním centru. Výlet byl tedy velmi vydařený a my se vrátili celí unavení.

Ve čtvrtek už nás čekalo balení, úklid bungalovů a potom návštěva místní školy. Zde jsme byli rozděleni po skupinkách do různých tříd a zúčastnili se dvou hodin výuky, například anglického jazyka nebo výtvarné výchovy. Po nezbytných závěrečných nákupech jsme v odpoledních hodinách vyrazili na cestu zpět do Kasejovic. Zde už na nás netrpělivě čekali naši rodiče, aby si nás po třech dnech konečně odvezli domů. Třídenní pobyt v Německu se všem moc líbil a zejména žáci 9. třídy si na něj odnesou příjemné vzpomínky.

Tereza Rousová a Michaela Juráčková, žákyně 9. třídy