Děti si vyzkoušely jízdu na dopravním hřišti

Vyzkoušet si, jaké je to v silničním provozu, a naučit se základní pravidla jízdy na kole. To byl hlavní smysl návštěvy žáků 4. a 5. třídy na dopravním hřišti v Blovicích.

Všichni žáci byli na tomto dopravním hřišti poprvé, a tak se všichni těšili na to, co je čeká.

Ve středu dopoledne si děti pod dohledem paní instruktorky vyzkoušely jízdu po dopravním hřišti. Děti musely dodržovat všechny dopravní značky a pokyny stejně, jako by tomu bylo v opravdovém silničním provozu. Na začátku si kluci a holky nejprve v učebně zopakovali a procvičili teoretické znalosti pravidel silničního provozu, a to především bezpečné chování na silnici, povinnou výbavu jízdního kola, dopravní značky, průjezd křižovatkou a mnoho dalšího. Paní instruktorka důkladně zdůraznila, že dopravní výchova dětí je velmi důležitá, neboť jsou to právě děti, které jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Teoretická část probíhala v učebně, která byla vybavena pro moderní interaktivní výuku tak, aby vše bylo pro děti zajímavé a zábavné.

Po krátké svačině následovala praktická výuka na dopravním hřišti. Na začátku paní instruktorka se všemi žáky prošla celé dopravní hřiště a vysvětlila jim význam jednotlivých značek. Pak si děti nasadily helmy, půjčily si kola a vyjely na hřiště, kde si vyzkoušely správné vyjíždění na silnici, zastavování, průjezd kruhovým objezdem, přednost zprava, jízdu křižovatkami označenými značkami i semafory. Některé děti znázorňovaly chodce. Také však tyto děti byly účastníky dopravy, a proto dodržování dopravních předpisů platilo i na ně.

Na konci výuky paní instruktorka pochválila vzorné účastníky silničního provozu a ostatní upozornila na chyby, kterých se dopustili. Nejčastější chybou byla jízda v protisměru a nerespektování jízdních pruhů. V samotném závěru jsme se mile rozloučili. A už nyní se těšíme na další návštěvu, kdy paní instruktorky dopomohou dětem s přípravami na zkoušky, aby získaly „řidičáky“ na kolo.

2021 dopravní hřiště

Autor článku: Mgr. Veronika Havlíková