Den Země 2013

Žáci oslavili v pátek 19. dubna 2013 Den Země

Oslava Dne Země každoročně připadá na 22. dubna. Na naší škole se v letošním roce uskutečnila již v pátek, 19. dubna. Žáci se jako každý jiný den sešli ve svých třídách jen s tím rozdílem, že se nemuseli učit. Nejdříve byli seznámeni s tím, proč se Den Země slaví a následně s programem, který je po celý den čeká. Pak už se rovnou mohli pustit do práce.

Mezi třídami byla vyhlášena soutěž „ O nejhezčí sluníčko“ a každá třída měla za úkol převážně z odpadového materiálu (plastová víčka, časopisy, letáky, karton,…) vytvořit své třídní sluníčko. Všechna díla jsou pak vystavena na chodbě druhého stupně. Vítězem se stali žáci 6. třídy a na dalších místech se umístili žáci 8. třídy, 7. třídy a 9. třídy, na všechny čekala sladká odměna.

Výroba sluníček nebyla hlavní náplní dne. Pro žáky 8. a 9. tříd byla připravena exkurze do místní čističky odpadních vod a úpravny vody, které spravuje firma Kanalizace a Vodovody Starý Plzenec. Odtud k nám přijeli její dva zaměstnanci, kteří dětem podali velmi zajímavé a poučné informace o činnosti obou těchto zařízení. Touto cestou bych jim chtěla poděkovat.

Ti mladší, žáci 6. a 7. tříd, shlédli dokumentární film Domov aneb Kam směřuje naše cesta, který je putováním po 50 zemích světa a skýtá pohled na problémy, kterým musí naše planeta čelit: globální oteplování, kácení deštných pralesů, ztráta biodiverzity a ubývání přírodních zdrojů, ale na druhou stranu i pozitivní vývoj, jako je vzrůstající demokracie, růst našich příjmů a životního standardu, rozvoj vzdělání.

Projektový den Den Země zrealizovala Základní škola Kasejovice v rámci druhého roku udržitelnosti projektu Poznáváme svůj kraj, který ukončila k 31. prosinci 2011.

Autor článku: Jitka Matasová

Publikováno: 30.04.2013