Žáci navštívili výstavu o první světové válce

První světová válka – léta zkázy a bolesti v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

První světová válka – léta zkázy a bolesti. Tak se jmenuje výstava, kterou v úterý 20. března navštívili žáci druhého stupně kasejovické základní školy v prostorách Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Pro mladé návštěvníky a jejich pedagogický doprovod zde byl připraven edukační program.

Prostřednictvím lektora byly žákům připomenuty nejen faktografické údaje spojené s vypuknutím, průběhem a koncem první světové války, které obvykle slýchají ve školních lavicích, ale žáci rovněž získali plastický obraz života lidí před vypuknutím a v průběhu války. Mladí návštěvníci si tak mohli udělat představu o tom, kolik lidé v průměru vydělávali peněz v roce 1914, co si za ně mohli koupit, a jak se situace v tomto ohledu změnila o tři roky později, tedy v roce 1917. Žáci sami měli možnost obléknout se do vojenské uniformy včetně tzv. plné polní, vidět na vlastní oči předměty denní potřeby běžného vojáka apod. Situaci na bojišti dokresloval model dobového zákopu doprovázený zvukovými efekty. Procházka jednotlivými sály provedla žáky dobou od vypuknutí první světové války až k pádu Rakouska – Uherska a utváření následnických států. V rámci výstavy byla pro žáky připravena shrnující lístková brožura nazvaná Mizérie Velké války. Zhlédnutím výstavy získali žáci ucelený pohled na události tohoto celosvětového válečného konfliktu.

JČM České Budějovice

Autor článku: Mgr. Štěpánka Löffelmannová