Výlet za blatenskými ochotníky

Kasejovičtí žáci se vydali na divadelní představení Hrátky s čertem.

Ve středu 27. března se žáci kasejovické základní školy vypravili do nedaleké Blatné, aby zde v sále Sokolovny zhlédli divadelní představení Hrátky s čertem v podání místních ochotníků. Tuto dnes již legendární pohádku napsal roku 1942 Jan Drda. Po druhé světové válce se pohádka dočkala nejen divadelního, rozhlasového, ale i filmového zpracování, ve kterém si zahráli velikáni českého herectví – František Filipovský, František Smolík, Stanislav Neumann, Josef Bek, Josef Vinklář, Alena Vránová či Eva Klepáčová.

Blatenští ochotníci tak v pohádce mladým divákům představili postavu dragouna – vysloužilého vojáka Martina, princeznu Dišperandu, její komornou Káču, loupežníka Sarku-Farku, poustevníka otce Školastyka, čerty Lucia a Solferna, Omnimora a Karborunda, anděla Thofila a další. Svým podáním a vlastním zpracováním starého pohádkového příběhu blatenští herci publiku dokázali, že pohádka je v dnešní době stále velmi oblíbená a zároveň je vhodnou formou, jak upozornit na některé nešvary dnešní společnosti. Jejím velkým plusem bylo zasazení jejího děje do krajiny, která nás obklopuje a uvědomit si, že společnost, ve které žijeme, tvoří lidé se stejnými vlastnostmi jako kdekoliv jinde.

Blatenským ochotníkům patří poděkování nejen za vynikající herecké výkony, ale také za nabídku a ochotu představit toto divadelní představení žákům kasejovické základní školy.

Autor článku: Štěpánka Löffelmannová

Publikováno: 27.03.2013