V památníku Vojna mrazilo rudé temno

V úterý 4. listopadu 2016 se žáci 7. až 9. třídy vydali za poznáním minulosti.

Naší první zastávkou byla synagoga v Březnici, stavba, která na své znovuobjevení čekala 55 let. Díky velmi kvalitnímu výkladu si žáci mohli uvědomit, že poklady minulosti mají mnohdy skrytou a nenápadnou podobu.  A velikost města Březnice přímo vybízí ke srovnání s o trochu menšími Kasejovicemi. Kromě interiéru synagogy se žáci dozvěděli mnoho zajímavých informací o exteriéru březnického židovského ghetta, které si svou celistvost dochovalo až do dnešních dnů a postupně je rekonstruováno.

Druhým cílem naší exkurze bylo bývalé komunistické vězení, pracovní tábor Vojna v Lešeticích u Příbrami. Nejprve jsme si v promítacím sále prostřednictvím dokumentu s výstižným názvem Rudé temno připomněli základní fakta o převzetí moci komunisty a o následném komunistickém teroru plném zvěrstev a nelidskosti.

Poté následovala prohlídka celého tábora. V den exkurze bylo mrazivé počasí, o to drsněji komunistické vězení působilo. Seznámili jsme se s běžnými vězeňskými celami, s „kulturním zařízením“, ošetřovnou i s betonovým bunkrem, s místem nejhoršího utrpení pro vězněné. Zcela oprávněně měli žáci dojem, že podobně jako pracovní tábor určený pro politicky nepohodlné osoby a tzv. mukly, vypadaly koncentrační tábory za druhé světové války, jejíž konec dělí od revolučního roku 1948 pouhé tři roky.

Je třeba ocenit i průvodce, jenž dokázal stmelit ty nejdůležitější informace ve smysluplný celek, který ukázal dodnes bolavá místa našich moderních dějin. Sami žáci tuto exkurzi ocenili jako velice zdařilou a poučnou. Ti vnímavější v ní bezesporu našli odpověď na otázku, proč je i v 21. století důležité se umět z dějin poučit.

Exkurze Březnice Příbram

Autor článku: Mgr. Štěpánka Löffelmannová