Podzim na prvním stupni ZŠ Kasejovice

Přehlídka zajímavých podzimních akcí na naší škole.

Do kasejovické tělocvičny po roce opět zavítal sokolník, pan Milan Zaleš. Za žáky prvního i druhého stupně dorazily s panem Zalešem tři sovy a orel mořský. V zajímavé přednášce jsme se dozvěděli, v čem tkví rozdíly mezi sovou a dravcem. Děti si zasoutěžily, výherci vědomostní soutěže a někteří učitelé si mohli vyzkoušet sovu a orla na ruce.

Jeden říjnový čtvrtek jsme se na pozvání pana Sedláka z firmy Dvůr Lnáře vypravili na výlov rybníka Nový u Lnář. Zde pár útržků zážitků páťáků:

"Ve čtvrtek 12.října jsme jeli s druháky vlakem na výlov rybníka Nový u Lnář. Měli jsme štěstí na počasí, ráno sice byla zima, ale brzy vyšlo sluníčko a oteplilo se. U rybníka už na nás čekal pan Sedlák, který nám pověděl ne jednu, ale hned několik zajímavostí o rybách. Potom nás doprovodil na místo s lepším výhledem. Odtamtud jsme pěkně viděli, jak se loví ryby. Pak nám nečekaně rybáři přinesli velký kyblík s různými druhy ryb, například sumce, štiku, kapra nebo lína. Kdo chtěl, mohl si nějakou rybu vzít domů, a kdo měl holínky a ryba na něj nezbyla, mohl si pro ni dojít k rybářům do rybníka. Do školy jsme se vrátili zase vlakem. Výlov rybníka byl pro nás nevšední zážitek." (Zuzka Cinová, 5. ročník)

"U rybníka nás přivítal pan Sedlák a pověděl nám samé zajímavé věci. Dozvěděli jsme se například, že rybník Nový patří mezi dominantní rybníky v okolí, před výlovem se vypouští 14 dní a loví se z něj v 95% kapři. Z kádí jsme si sami mohli vylovit ryby a od rybářů jsme všichni dostali k svačině párky s chlebem. Zpátky do školy jsme se vrátili na oběd. Výlet si mi líbil. Domů jsem si přinesl mnoho ryb. Budu na něj dlouho vzpomínat a doufám, že nás paní učitelka vezme příští rok zas." (Filip Konvář, 5. ročník)

"Se třídou jsme se jeli podívat do Lnář na výlov rybníka Nový. Byl krásný slunečný den. Teplota byla kolem 15 stupňů. Všichni běhali jen v mikinách. Zdeněk málem uvíznul v bahně. Všichni jsme si ale výlet moc užili a dozvěděli jsme se, že v rybníku plavou kapři, sumci, štiky, líni a další ryby. Někdo vypadal jako prasátko, ale nikomu se nic nestalo." (Zdeněk Kuneš, 5. ročník)

Tímto chceme panu Sedlákovi a celému Dvoru Lnáře moc poděkovat za nevšední zážitek, skutečné vtažení do děje výlovu a laskavý, tolerantní přístup pánů rybářů.

20. října se první a druhá třída vypravila do plzeňského divadla Alfa. Místo původně plánovaného představení Kosprd a Telecí, které bylo zrušeno z důvodu onemocnění herce, jsme zhlédli Příběhy včelích medvídků v podání herců pražského divadla Krapet. Všichni byli z divadla nadšení – upoutaly nás propracované hmyzí kostýmy, známé melodické písničky, vtipná říkadla i úžasná scéna. Na té jsme mohli objevit za paloučky ukryté trampolíny, díky kterým čmeláčkové věrohodně lítali, nebo velikánský plyšový luční zvonek, jež opravdu zvonil. Další prioritou tohoto představení bylo vtažení malých i velkých diváků do děje. Již teď se těšíme na další návštěvu plzeňské Alfy.

Alexandra Jiřincová 3. třída
Kateřina Červená, 3. třída