Kasejovičtí žáci poznávali český rock

Žáci se seznámili s historií českého rocku 20. století.

V úterý 19. února zavítali do kasejovického kulturního centra Milan Parnahaj a Josef Šlik s hudebním programem určeným žákům druhého stupně základní školy. Cílem tohoto hudebně-vzdělávacího programu bylo žáky seznámit s vývojem české rockové hudby od 50. let 20. století až do současnosti. Mluvené slovo Milana Parnahaje bylo doprovázeno hudebním vystoupením Josefa Šlika a ukázkami dobových fotografií, filmů a nahrávek nejen českých interpretů, ale světových jedniček, jež měly zásadní vliv na formování české rockové scény. Objevem pro žáky byl bezesporu Jan Hammer, americký hudební skladatel a multiinstrumentalista českého původu, který se proslavil zkomponováním hudby k seriálu Miami Vice z 80. let minulého století a u nás sepsáním písní a hudby k oblíbené pohádce Šíleně smutná princezna.

Na programu nechyběly ani ukázky z hudební tvorby Mikiho Volka, skupiny Rebels, Blue Effectu Radima Hladíka, hudby z podzemí zastoupené nahrávkou od Plastic People of the Universe, punku či heavy metalu. Zajímavá byla pro žáky rovněž informace o vzniku kapely Visací zámek či ukázka zhudebněných veršů Josefa Kainara v podání dnes již legendární skupiny ETC. Své putování světem české hudby zakončili účinkující exkurzem do současné domácí rockové scény. Žákům ji přiblížili nahrávkou Medvídek a ukázkou písně Černí andělé od skupiny Lucie. S žáky se rozloučili písní z vlastní tvorby.

Autor článku: Štěpánka Löffelmannová

Publikováno: 22.02.2013